Deniz Tuzu Nerede Satılır?

Deniz Tuzu üretimi, yüzyıllar önce gel-git sonucu çekilen deniz suyunun kıyılardaki çukur bölgelere hapsolması sonucu; güneş enerjisi ve rüzgar gücü ile buharlaşarak ardında bembeyaz bir tabaka bırakması, bu tabakanın da hayvanlar tarafından tüketilmesi neticesinde insanoğlunun ilgisini çekmiştir. Deniz tuzu üretimi de, insanoğlunun doğayı taklit etmesiyle, denizden çekilen suyun buharlaştırma havuzlarında kurutulmasıyla başlamıştır.

İzmir Çamaltı Tuzlası ve Balıkesir Ayvalık Tuzlası, deniz tuzu üretimi için Ege Denizi’nin saf ve berrak deniz suyunu kullanmaktadır. İzmir Çamaltı Tuzlası; Kuş Cenneti, Yaban Hayatı Koruma Bölgesi, Uluslararası Ramsar Sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme) ile son derece hassas bir şekilde korunan, insan eli değmeyen, sanayi atıkları ile kirlenmeyen bir bölgede deniz tuzu üretmektedir. Balıkesir Ayvalık Tuzlası da benzer şekilde 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak korunan bölgede deniz tuzu üretmektedir.

İzmir Çamaltı Tuzlası ve Balıkesir Ayvalık Tuzlalarında yıllık yaklaşık 600.000 ton kapasiteyle deniz tuzu üretimi başta Amerika olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilirken; birçok farklı marka ile yurt dışından ithal edilen deniz tuzlarına itibar edilmemesi gerekmektedir. Ülkemizin kaynaklarını doğru şekilde kullanarak katma değer yaratan yerel işletmelere destek verilmesi en doğru yaklaşımdır.

Gerek sanayide ve karayollarında kullanılan ham deniz tuzu gerekse sofralarımızda kullanılan ve denizdeki tüm yararlı mineralleri içeren % 100 deniz tuzu satın almak için www.binbirgida.com.tr sitemizi ziyaret etmenizi rica ederiz.